Corona virüste aşırı kilolular risk altında

New York’ta yapılan bir araştırmada fazla kilonun, corona virüse karşı bir risk faktörü olduğu gözlemlendi. İngiltere’de hastalığı kritik geçiren, hastaların dörtte üçü aşırı kilolu veya obezdi..

DSÖ’den ABD’ye yanıt: Corona virüsün laboratuvar çıkışlı olduğuna dair bir kanıt yok

ABD medyasında kendine geniş bir yer bulan ve ABD Başkanı Trump tarafından da desteklenen yeni tip corona virüsün (Covid-19) Çin'in Wuhan kentindeki bir laboratuvardan yayıldığı iddialarına Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) yanıt geldi. DSÖ, “Corona virüsün laboratuvar çıkışlı olduğuna dair bir kanıt yok. Tüm deliller hayvanlardan insana geçtiğini gösteriyor” açıklamasını yaptı..

SON DAKİKA: Türkiye'de corona virüsten can kaybı 2259 oldu

SON DAKİKA HABERİ: Sağlık Bakanlığı, 'Son 24 saatte 4611 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 119 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 95 bin 591, can kaybı 2259 oldu' açıklamasını yaptı..

Sağlık savaşçılarının 24 saatlik corona virüs mücadelesi

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi olan corona virüs hastalarına evlerine gitmeden hizmet veren sağlıkçıların 24 saati görüntülendi. Virüs ile mücadelede en ön safta yer alan sağlıkçılar, pandemi servislerinde görüntülendi..

Bilim insanları: MMR (Kızamık) aşısı corona virüsten koruyabilir

İngiltere’deki bilim insanları kızamığa karşı uygulanan MMR aşısının corona virüse karşı koruyabileceğini açıkladı. Araştırmacılar, kızamıkçık virüsündeki anahtar proteinler ile yeni tip corona virüsteki bazı proteinler arasında bir benzerlik olduğunu keşfettiler. Öte yandan Avustralya’daki araştırmacılar da Covid-19’a karşı verem aşısı denemelerine başlamaya hazırlanıyor..

Corona virüsten iyileşenlerin üçte biri tekrar hastalanabilir

Çin’de yapılan araştırmada, yeni tip corona virüs (Covid-19) hastalarının yüzde 30'unun, onları virüse tekrar yakalanmaktan koruyacak yeterli miktarda antikor geliştiremediği belirtildi.  Bu durum, Covid-19'u yenenlerin yaklaşık üçte birinin  hastalığa tekrar yakalanma konusunda daha savunmasız olduğunu gösteriyor..

Corona virüs ile mücadelede nasıl beslenmeli?

Güçlü bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenmeye dikkat etmek kadar sağlıksız gıdalardan da uzak durmaya özen göstermek gerektiğini söyleyen Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, corona virüs ile mücadele sürecinde bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemine vurgu yapıyor..

“Köpekler 6 haftalık eğitimle corona virüs hastalarını yarım saniyede tespit edebilir”

İngiltere’de Medical Detection Dogs adlı kuruluş altı köpeği corona virüsü yarım saniyeden az bir sürede tespit edebilmesi için eğittiğini duyurdu. Hükümetle görüştüğünü bildiren kurum, eğer projeye onay alırsa eğitilen köpeklerin havalimanlarında Covid-19 hastalarını tespit etmek için kullanılacağını açıkladı..

93 yaşında corona virüsü yendi, horon oynayarak taburcu oldu

Zonguldak'ta yakalandığı corona virüsü yenen 93 yaşındaki Recep Külünk, horon oynayarak taburcu oldu. Külünk, 'Hastanede tedavi ettiler, baktılar bana. Bomba gibiyim' dedi..

İskoçya'da corona virüse yakalanan prematüre bebek iyileşti

İskoçya'da 26 Mart'ta doğduktan hemen sonra yapılan corona virüs testi pozitif çıkan Peyton adlı prematüre bebeğin virüsü yendiği açıklandı..

SON DAKİKA: Türkiye'de corona virüsten 2 bin 491 can kaybı

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye'de corona virüsten son 24 saatte 115 kişi hayatını kaybetti, toplam can kaybı 2 bin 491 oldu..

Corona günlerinde nasıl oruç tutmalı?

Tüm dünyayı kasıp kavuran COVID-19 salgını Ramazan ayında oruç tutmak isteyenleri de tedirgin etti. Oruç tutmak, ancak corona virüsten de korunmak isteyenler, her ikisinin birden nasıl yapılacağı konusunda endişe yaşayabiliyor..

Corona virüs salgınında çocukların aşıları ihmal edilmemeli!

Aşı ile önlenebilecek hastalıklar yüzünden dünyada her yıl az gelişmiş ülkeler başta olmak üzere yaklaşık 2-3 milyon çocuk hayatını kaybediyor. Düzenli aşılama ile bu ölümlerin 1,5 milyonu önlenebiliyor. Uzmanlar, corona virüs salgını sürecinde de aşı önceliği olan 12-18 aylık çocuk grubunun uygun şartlar oluşturularak aşılanması için çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çiziyor..